Symptomy - Suchý kašel

Suchý kašel

Zápal plic je nejčastější komplikací, přichází většinou kolem osmého až devátého dne nemoci.

Symptomy - Horečka

Horečka

Typická je zvýšená teplota, především nad 38°C.

Symptomy - Bolest svalů

Bolest svalů

Stejně jako při chřipce, bolest svalů může provázet i obtížné dýchání.

Symptomy - Únava

Únava

Závažnější případy mohou vést až k zápalu plic, selhání ledvin a smrti.

Kdy byste měli kvůli svým příznakům navštívit lékaře?

Položte si dvě zásadní otázky, pokud jde o kontrolu příznaků:

  • 1) Cestovali jste do Číny, Japonska, Itálie nebo Íránu (nebo do jiných regionů na seznamu ministerstva zahraničí)? Pokud ano, objevily se vaše příznaky do 14 dnů od vaší cesty?
  • 2) Přišli jste do kontaktu s někým, kdo prokazatelně onemocněl na nákazu koronavirem?

Pokud na obě otázky odpovíte ne, není se zřejmě čeho obávat. Ale pokud jste odpověděli ano, měli byste vyhledat léčbu. Nechoďte však rovnou do ordinace, ale zatelefonujte předem svému lékaři, aby mohl přijmout nezbytná opatření. Většina lidí může očekávat mírné příznaky, ale pokud hromada nemocných začne chodit do ordinace a rozšíří v čekárně viry, šíření nemoci se podpoří.

Jak probíhá léčba nákazy koronavirem?

Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. O pacienty se postarají na infekčních odděleních nemocnic. Je zahájena podpůrná léčba, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Při těžším průběhu nemoci jsou k dispozici přístroje na podporu dýchání. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace.